Čuburska br.9, stan 21, Vračar

Kontaktirajte nas

Telefon:

(+381) 63 32 60 60

  • Klimatizacija

  • Ventilacija

  • Grejanje

Toplotne pumpe

Investicija u toplotnu pumpu je investicija u budućnost.

Šta je toplotna pumpa?

Toplotna pumpa je uređaj pomoću kojeg se toplotna energija iz jedne sredine prenosi u drugu. Za taj prenos toplotne energije troši se mnogo manja energija od prenete čime se obezbeđuje visoko efikasno grejanje i hlađenje. Tako se za utrošeni 1 kW električne energije za izvlačenje toplote iz obnovljivih izvora dobija na izlazu energija grejanja od 3kW do 5kW odnosno učinak 3-5.

Energetska efikasnost toplotnih pumpi se izražava preko koeficijenta učinka COP. To je odnos između energije koja je uložena i energije koju dobijamo na izlazu, za grejanje. Što je ovaj koeficijent veći to je bolja energetska efikasnost sistema.

Tipovi toplotnih pumpi

U zavisnosti od sredine iz koje se preuzima toplotna energija i sredine u koju se ona prenosi postoje više tipova toplotnih pumpi:

• zemlja kao izvor energije
• vazduh kao izvor energije
• voda kao izvor energije

Zašto toplotna pumpa?

Toplotne pumpe su čiste i pouzdane. Sistem vazduh-voda predstavlja najbolje od obe tehnologije, jer se koristi pristupačnost vazduha kao izvora toplote uz male investicione troškove i jednostavna instalacija. Toplotne pumpe spadaju u najefikasnije sisteme grejanja i hlađenja danas. Od 100% energije koju generiše toplotna pumpa, 75% je besplatno jer dolazi iz okolnog okruženja, a samo 25% energije dolazi iz električnih izvora koji se plaćaju.

Kako toplotna pumpa radi?

Princip rada toplotne pumpe se ogleda u korišćenju toplotne eneregije našeg okruženja. Geotermalna toplotna pumpa koristi energiju zemlje i podzemnih voda da bi vršila hlađenje ili grejanje vašeg objekta.

Toplotna pumpa radi na približno istom principu kao i kućni rashladni aparati (npr. frižider i klima). Razlika je samo u smeru u kome se vrši predavanje toplotne energije. Zadatak uređaja je da automatski drži temperaturu u odgovarajućem opsegu, u objektu tokom godine, svejedno da li to bilo hlađenje (leti) ili grejanje (zimi). Principijelno, nema razlike u procesu rada uređaja prilikom grejanja ili hlađenja objekta.

Toplotna pumpa vazduh - vodaradi na principu razmene energije. Spoljašnja jedinica prenosi toplotnu energiju iz spoljašnjeg vazduha (u režimu grejanja) i putem izmenjivača freon-voda prenosi tu energiju na zagrevanje vode u Hidro modulu unutrašnje jedinice. Pojačana toplota se prenosi preko R410a freona u unutrašnji Hidro modul. Pumpa za vodu šalje toplu vodu u radijatore (sistemom podnog grejanja) i bojler sanitarne vode. Kod kombinovane verzije hlađenje - grejanje unutrašnjeg hidro modula, hlađenje se postiže smanjenjem temperature vode na 5C i cirkulisanjem vode kroz ventilator. Sistem može da obezbedi umereno hlađenje preko sistema podnog grejanja ili radijatora ograničavajući najnižu temperaturu vode. Priprema sanitarne vode se vrši prebacivanjem sistema sa režima hlađenja ili grejanja na sanitarni režim.

Prednosti

• smanjuje troškove grejanja do 75%
• zauzimaju malo mesta
• veoma tih rad
• smanjuju emisiju CO2 za 30% najveća zaštita prirodne okoline
• u potpunosti su automatizovane i pružaju velik komfor za upravljanje
• niski pogonski troškovi i amortizacija za par godina, ako su zadovoljeni uslovi toplotne izolacije zgrada
• neograničen besplatan energetski potencijal zemlje
• nezavisnost od stalnog rasta cena klasičnih energenata (nafta, plin, ugalj)